Konuşma Terapisi Zamanı Ne Zaman Bilmeli?

Konuşma terapisi, birçok Amerikalının düşüncelerini daha üretken bir biçimde ifade etmelerine yardımcı oldu.  Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan yaklaşık altı ila sekiz milyon insanın bir tür dil bozukluğu var, bu da genellikle iletişimi çok daha zorlaştırıyor. Konuşma terapisinin çocuğunuza fayda sağlayıp sağlayamayacağını merak ediyorsanız, yardım arama zamanı olup olmadığını öğrenmek için bu hususları gözden geçirin dil ve konuşma terapisi.

Doğal yanlış telaffuz

Bazı yanlış uygulamaların tamamen ordinary olduğunu unutmayın.   Birçok küçük çocuk “th” sesini “f” sesi olarak telaffuz eder.  Okul öncesi çocuklar heceleri çok büyük kelimelerle karıştırabilirler veya bir takım kelimeleri bir araya getirebilirler.  Örneğin, fil “ellability” olabilir.  Bu sevimli karışımlar altı yaşına kadar tamamen normaldir.

Ne Zaman Yardım Edilmeli?)

Üç yaşına gelindiğinde, büyüyen çocuğunuzun dimension anlatmaya çalıştığı şeylerin çoğunu anlayabilmeniz gerekir.   Sözlerinin anlaşılması kolay değilse, konuşma terapisine bakmak isteyebilirsiniz.  Çok az konuşursanız veya hiç konuşmuyorsanız, hızlı hareket etmelisiniz.  Bu, ordinary gelişimde çok daha büyük bir sorunun bir işareti olabilir.

Yanlış telaffuz profesyonel tedavinin gerekli olduğuna dair bir uyarıdır.  Örneğin, eğer ünsüzler söylemiyorsa un da ünlüleri telaffuz etmekte güçlük çekiyorsa, bu bir işaret olabilir.   Örneğin, “yarasa” demek yerine, çocuk sadece “a” der.  Öte yandan, “inek” diyememe ve bunun yerine “kaka” diyememesi, konuşmayı normalleştirmek için konuşma terapisinin gerekli olabileceğinin bir göstergesi olabilir.

Diğer işaretler

Profesyonel tedavinin faydalı olabileceğine dair birkaç işaret vardır.  Genç çocuğunuza bir kitap okurken, sayfalardaki nesnelere işaret etmeleri normaldir.  Bunu görmüyorsanız, size kaplumbağa veya filini göstermesini isteyin.  Eğer ifadeyi tekrarlarsa ve nesneyi göstermeye çalışmazsa, dilin anlaşılmasında bir sorun olabilir.

Yanlış anlama soruları veya yol tarifi gibi başka anlama problemleri varsa, yardım gerekebilir.  Bunun bir örneği çocuğunuza bir çerez isteyip istemediğini sormanız ve evet veya hayır belirtmek yerine sorunun sonunu tekrarlamanızdır.  Çocuğunuzun bir kez yeni kelimeler kullanıp kullanmadığına veya kelime dağarcığının zaman içinde durgunluğuna dikkat edin, çünkü bunlar bir profesyonelle görüşmeniz gerekebilir.

Yardımın Avantajları

Ebeveynler çocuklarına dünyadaki her avantajı vermek isterler ve konuşma terapisi bunu yapmanın tek yolu olabilir.  Çocukların konuşulan kelimeyi anlayabilmeleri ve cevap vermelerinin yolu, beyin gelişiminin bir göstergesi olarak hizmet eder. Küçüklüğünüzün akranlarına ayak uydurmadığından un da dilin diğer başarılardan geri kaldığından şüpheleniyorsanız, profesyonel yardımlar onları gelişim yolunda ilerletebilir.

Fonem Dil ve Konuşma Terapisi ve Gelişim Merkezi 1996 yılında ankara üniversitesi psikoloji bölümünden mezun olmuş Mehmet Uyar tarafından kurulmuş çalışma alanları içinde kekemelik,özel eğitim ve disleksi terapileri de bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *